Wójt funkcjonuje zwykle w małych społecznościach i z tego powodu jest powszechnie znaną osobą. Wielokrotnie zapraszany jest na wszelkiego rodzaju rocznice, uroczystości, jubileusze i inne na których niejako z urzędu powinien wygłosić przemówienie. Może być z tym pewien kłopot, bo mowa wójta z okazji… to częsty przypadek, a jednak za każdym razem należy powiedzieć coś innego niemal do tej samej grupy osób.
Jakie przemówienie dla wójta?
Tak więc wójt, jako osoba publiczna zmuszony jest do całej masy wystąpień. Tymczasem każda przemowa musi być odrębnym i niepowtarzalnym przedstawieniem. Bez cienia przesady można powiedzieć, że powinna pokazywać charyzmę wójta, związek ze społecznością gminy, a jednocześnie artykułować powagę urzędu. Najczęściej przemówienie wójta odbywa się z okazji dnia strażaka w OSP, z okazji rozpoczęcia lub zakończenia roku szkolnego, z okazji jubileuszu szkoły, a nawet z okazji 50 rocznicy ślubu mieszkańców gminy. Wójt niejednokrotnie przemawia w dniu nauczyciela, z okazji dożynek, na 3 maja, na 11 listopada w dniu niepodległości, na pogrzebie zasłużonych obywateli lokalnej społeczności oraz przy okazji wielu innych sytuacji. Przykładem może być otwarcie jakieś gminnej inwestycji, święto policji, przemówienie noworoczne, wigilijne, bożonarodzeniowe lub wielkanocne. Można więc powiedzieć, że podczas kadencji wójt nagada się co niemiara. Zanim jednak wójt zostanie wójtem musi wygrać wybory. I tu znowu przemówienie jest konieczne jako kandydata. A gdy wygra? Trzeba wygłosić inaugurujące przemówienie wójta.
Jak więc powinna być skonstruowana mowa wójta z okazji, na cześć, na święto czy jubileusz? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić kanonów tych przemówień, gdyż każda sytuacja wymaga innego podejścia do tekstu. Żaden wzór przemówienia wójta nie jest dostatecznie wyczerpujący. Właśnie dlatego, należy przygotowywać je z głową i w sposób profesjonalny.