Przemówienie z okazji dnia tragedii Górnośląskiej

Deportacja ponad 14 tysięcy. mieszkańców Śląska od stycznia do kwietnia 1945 była zbrodnią komunistyczną i zbrodnią przeciw ludzkości, dokonaną na podstawie decyzji władz ZSRR przez żołnierzy NKWD, których tożsamości nie da się dziś ustalić.

Przemówienie z okazji dnia tragedii Górnośląskiej

Jak napisać przemówienie na ostatnią niedzielę stycznia?

Tragedia Górnośląska 1945 i związana z nią deportacja na Wschód kilkudziesięciu tysięcy Bogu ducha winnych Ślązaków przez 76 lat nie mogła doczekać właściwego upamiętnienia. Dopiero od 2011 w każdą ostatnią niedzielę stycznia czci się ofiary tej zbrodni. Jak przy okazji każdej istotnej dla kraju i dla lokalnej społeczności uroczystości należy wygłosić przemówienie, które nie tylko przekaże prawdę, ale także chwyci za serca. Jeśli nie masz pomysłu jak stworzyć właściwą mowę jesteśmy gotowi zrobić to za Ciebie. Jeśli jednak umiesz to zrobić, to podpowiadamy.

Co powinno zawierać przemówienie z okazji dnia Tragedii Górnośląskiej?

1. Powitanie przybyłych gości ze szczególnym uwzględnieniem osób oficjalnych oraz ewentualnych potomków osób, które zostały wywiezione przez NKWD i polskie władze komunistyczne

2. Krótki rys historyczny w odniesieniu do sytuacji jaka wtedy panowała w Polsce.

3. W przemówieniu powinny się znaleźć konkretne przykłady prawdziwych historii osób, które były ofiarami Górnośląskiej Tragedii.

4. W przemowie warto uwzględnić bieżącą sytuację, ale musi to mieć choćby luźny związek z uroczystością. Pod żadnym pozorem nie należy wygłaszać tez politycznych odnoszących się do obecnej sytuacji politycznej ze względu na to, aby nie urazić pewnej części słuchaczy.

Przemówienia

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję