Przemówienie dyrektora szkoły z okazji jubileuszu

Przykład przemówienia dyrektora szkoły z okazji jubileuszu

Rocznica istnienia szkoły to okazja do uroczystości podczas której dyrektor chcąc nie chcąc musi wygłosić przemówienie. Poniżej fragment takiego przemówienia.

Przemówienie dyrektora szkoły z okazji jubileuszu

Wszystko zaczyna się od marzeń. Gdy rozpoczynałam swoją pierwszą pracę w małej wiejskiej szkole moim największym marzeniem było zostać doświadczonym nauczycielem. Miałam nawet w tym względzie swoją guru, którą była Pani Adela. Jak ja jej wtedy zazdrościłam! Byłam wpatrzona w nią jak w obrazek. Mam nadzieję, że udało mi się jej dorównać. Zyskiwanie doświadczenia ma jednak swoją cenę. Praca i życie rodzinne splatało się w jedno. Z perspektywy czasu dostrzegam, że czasami rodzina była nieco na drugim planie, bo zawsze w szkole było coś do załatwienia. Wiem jednak, że człowiek dostaje od Boga dużo kluczy do różnych drzwi i tylko trzeba je odpowiednio dopasować. To porównanie przyszło mi na myśl, gdyż jako młoda polonistka nie otrzymałam własnej sali lekcyjnej. Dostałam za to pęk kluczy do różnych sal w których prowadziłam zajęcia. Nie zawsze udawało mi się od razu włożyć odpowiedni klucz do odpowiedniego zamka, ale drogą prób i błędów drzwi zawsze się otwierały. Po prostu, jak w życiu. Gdy już otrzymałam swoją salę polonistyczną, to przychodząc na pierwszą lekcję ze zdziwieniem stwierdziłam, że tam brakuje dla mnie biurka. Okazało się, że jedna ze starszych koleżanek uznała, że mnie młodej nauczycielce biurko nie jest potrzebne, a jej przydadzą się dwa. Były też historie mrożące krew w żyłach, jak ta, gdy w słuchawce telefonu usłyszałam, że podczas szkolnej zabawy uczeń powiesił się na rurze. Wyobrażacie sobie Państwo co ja przeżyłam zanim dowiedziałam się, że owszem powiesił się na rurze w sensie, że podskoczył, złapał się rury rękami, rura pękła i woda sale gimnastyczną zalewa? Wszystko to oraz wiele innych historii – począwszy od pęku kluczy, po chłopca na rurze było spełnieniem moich marzeń. Marzeń o tym, aby zostać doświadczonym nauczycielem.

Dziękuje i zapraszam na dalszą część uroczystości.

Jak napisać przemówienie dyrektora szkoły z okazji rocznicy placówki szkolnej?

Powyższy przykład jest tylko fragmentem przemówienia, które wygłosiła dyrektor szkoły podczas jubileuszowej uroczystości. Jak zdążyliście się zorientować, fragment ten odnosi się do osobistych przeżyć dyrektorki. Przemówienie z tej okazji powinno zawierać więcej elementów. Oprócz standardowych powitań i podziękowań, powinno się też odnosić do historii szkoły, czasami także do historii regionu i Polski. Musi też scalać budynek szkolny z patronem. Najlepiej uczynić to poprzez przywołanie jakiegoś cytatu lub historii z życia patrona i połączyć go z obecną sytuacją. Nie należy zapominać o absolwentach. Jubileusz jest bowiem taką okazją, że szkolna retrospekcja jest w przemówieniach bardzo dobrze widziana.

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję