Przemówienie na zakończenie roku szkolnego w przedszkolu

Przemówienie dyrektora lub rodzica na zakończenie roku przedszkolnego i pożegnanie dzieci z zerówki i młodszych oddziałów

Przemówienie na zakończenie roku szkolnego dla dyrektora lub rodziców

Jak się okazuje całkiem poważne przemówienia wygłaszane są także w przedszkolu. Zwykle dzieje się to na zakończenie roku przedszkolnego, ale najczęściej na zakończenie zerówki, gdy dzieci kończąc pierwszy etap edukacji zmieniają przedszkole na szkołę podstawową.

Wbrew pozorom przemówienie na koniec przedszkola wygłaszane przez dyrektora placówki lub rodzica jest trudniejsze do odpowiedniego skomponowania niż przeciętna mowa okolicznościowa. Podstawowym problemem jest to, że z jednej strony zwracamy się bezpośrednio do małych dzieci, a z drugiej strony do dorosłych. Rzecz w tym, aby przemowa nie była infantylna mimo, że skierowana do przedszkolaków, a jednak przez nie zrozumiała. Tak więc należy tu pogodzić wodę z ogniem.

Przemówienie dyrektora na koniec roku w przedszkolu lub zerówce

W tym tekście przyjmujemy, że dyrektor jako osoba codziennie przebywająca w placówce przedszkolnej ma dobry kontakt z maluchami i zna sposób komunikowania się z nimi w sposób przejrzysty. Ma także kontakty z rodzicami, a więc i tu przekaz informacji nie powinien nastręczać problemów. Zatem przemówienie dyrektora przedszkola na zakończenie przedszkola musi zawierać następujące detale:

1. Powitanie rodziców, dzieci oraz ewentualnie zaproszonych gości.

2. Dowartościowanie przedszkolaków poprzez pochwalenie ich.

3. Pozytywne roztoczenie przed nimi wizji przyszłości tak wakacyjnych, jak szkolnych.

4. Podziękowanie rodzicom za czynny udział w życiu przedszkola.

5. Życzenia dla dzieci i rodziców.

Dobrze jest gdy przemowa dyrekcji przedszkola, czy to na zakończenie wszystkich oddziałów, czy też na koniec zerówki zabarwiona jest lekkim żartem i dowcipem.

Przemówienie rodziców na zakończenie roku w przedszkolu i zerówce

Mowa rodziców, to w zasadzie powinien być pean na cześć pań przedszkolanek oraz innych pracowników przedszkola. Takie przemówienie, to zdecydowanie jest podziękowanie od rodziców. W pierwszym rzędzie należy podziękować im za opiekę na pociechami i czynienie wszystkiego, aby podczas dalszej edukacji ich nauka była łatwiejsza. Dobrze jest też podkreślić, że rozumiemy, iż praca z dziećmi to bardzo ciężki kawałek chleba. Jak wiadomo, w czasie roku szkolnego rodzice nie zawsze bywają mili dla nauczycieli przedszkolnych i właśnie dlatego wypada również przeprosić, gdy było coś nie tak, a panie mogły czuć się urażone. Na koniec wypada złożyć życzenia na dalszej drodze zawodowej.

Pamiętajmy, że przemówienie na zakończenie przedszkola ewentualnie na koniec zerówki powinno być utrzymane w tonie radosnym, a nie patetycznym. Podziękowania rodziców dla pań przedszkolanek, to znowu docenienie ich trudu i pracy.

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję