Mowa pogrzebowa dla dziadka

Dziadek jest zwykle tą osobą, która patrzy przez palce na poczynania swoich wnuków. Dlatego też mowa pogrzebowa powinna tchnąć miłością, wspomnieniami dzieciństwa i tym co dziadek starał się przekazywać młodszemu pokoleniu. To ostatnie pożegnanie należy tak skonstruować, by słuchacze w swej wyobraźni zobaczyli ciepłego człowieka, który kochał swoją rodzinę.

Mowa pogrzebowa dla dziadka

Niestety świat jest tak ułożony, że odchodzi wcześniej niż byśmy tego chcieli. I chociaż każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, to żal jaki jest w człowieku nie pozostawia miejsca na racjonalne myślenie.

Jak napisać ostatnie pożegnanie dla dziadka?

Dobre przemówienie na pogrzebie dziadka, jego ostatnie pożegnanie, powinno być emocjonalne, pełne empatii i współczucia, ale przede wszystkim nie powinno być pozbawione wzruszających treści. Wnukowie którzy wygłaszają mowę na cmentarzu, nad grobem swojego dziadka muszą opowiedzieć o miłości jaka ich łączyła. Nie mogą to być jednak suche słowa, które każdy mógłby wypowiedzieć. Należy wspomnieć to, co było ważne w relacjach z dziadkiem. Trzeba opowiedzieć o wspólnych spacerach, o tym jak się bawiliście, o tym jak ukradkiem, by rodzice nie widzieli, wkładał ci do ręki banknot, byś sobie mógł coś kupić, jak śmialiście się do rozpuku. W życiu każdego wnuka i każdego dziadka są takie chwile, które pozostają w pamięci na całe życie i wygłaszając mowę pogrzebową należy je uwydatnić.

Mowa pogrzebowa dla dziadka

Ważnym elementem przemówienia jest wspomnienie o miłości jaką dziadek darzył babcię. Oczywiście nie zawsze da się to zrobić, gdyż życie pisze różne scenariusze, ale gdy ta miłość rzeczywiście była, wówczas trzeba przytoczyć jakieś wspomnienie, gdy jako dziecko widziałeś tę miłość. Trudno jednoznacznie powiedzieć co to może być, ale przecież zwykłe trzymanie ręki, przytulenie się dwojga starszych ludzi czy inna sytuacja okazują uczucia.

Bez wątpienia należy pamiętać, że mowa na cmentarzu powinna być też pewnym hołdem dla dziadka. Trzeba wspomnieć o tym co dobrego zrobił dla rodziny i dla ludzi obcych, co lubił robić poza pracą zawodową oraz jak bardzo oddawał się zajęciom zawodowym. Przecież w życiu każdego człowieka odnajdzie się chwile specjalne, niepowtarzalne i warte zapamiętania.

Mowa pogrzebowa dla kochanego i nieodżałowanego dziadka

Na zakończenie powinno się wyrazić współczucie dla wszystkich tych, którzy dziadka kochali oraz podziękowania za to, że zechcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze.
Mowa pogrzebowa dla dziadka musi być niezwykła. Ostatnie pożegnanie tak ważnej dla wnuków osoby jest chwilą smutną, ale i wzruszającą. Mów tak, aby oprócz słów ludzie usłyszeli również łkanie twojej duszy.

Przemówienia okolicznościowe z okazji pogrzebu dla dziadka

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję