Przemówienie burmistrza

Dobry burmistrz, to nie tylko ten co dobrze zarządza, ale także ten, kto umie przemawiać. Kariery nie zrobi bowiem ten, kto nie potrafi słowami porwać słuchaczy.

przemówienie burmistrza na wszystkie okazje w tym na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego; na wybory oraz inauguracyjne czyli na rozpoczęcie kadencji; z okazji jubileuszu, studniówki, na dożynki oraz wiele innych zawsze wtedy, gdy burmistrz będzie zobowiązany przemawiać

Okazji do wygłoszenia przemówienia przez burmistrza jest, aż nadto. Począwszy od przemówienia wyborczego, a potem inaugurującego w chwili obejmowania stanowiska, a skończywszy na przemówieniu wigilijnym, wielkanocnym lub noworocznym spotkaniu ewentualnie z okazji innych świąt. W tak zwanym międzyczasie sytuacji, podczas których okolicznościowe przemówienie burmistrza może być konieczne to między innymi w szkołach, gdzie wypada powiedzieć coś z okazji zakończenia roku szkolnego, z okazji jego rozpoczęcia, z okazji dnia nauczyciela, jubileuszu szkoły itp. Nawiasem mówić burmistrz zapraszany jest na najróżniejsze jubileusze i znowu konieczna jest oficjalna mowa, bo trudno wymigać się od niejednej rocznicy na której przemówienie jest niemal obowiązkowe. Przecież 40- 50-, 60- 70- czy jeszcze inne –lecie to dla organizatorów nie lada uroczystość. A potem jeszcze kolejne okazje takie, jak święto 3 Maja, dzień strażaka, z okazji Dnia Niepodległości, na dożynki, na dzień matki lub ogólniejsze z okazji dnia kobiet i tak dalej i dalej.

Jak powinna wyglądać mowa burmistrza?

Najważniejsze jest mówić na temat. Nie sprecyzujemy tu dokładnie wszystkich przemówień, gdyż okoliczności jest bardzo dużo i nie sposób odnieść do każdej. Nie mniej jednak ogólnie rzecz biorąc najlepsze przemówienie burmistrz ma wówczas, gdy nie wychwala swój urząd i samego siebie, a odnosi się do słuchaczy i uświadamia im, że bez nich nic co dobrego nie mogłoby się zdarzyć. Ważne jest również, aby nie było zbyt „nadęte”. Mimo zajmowanego stanowiska potrzebna jest odrobina luzu, gdyż w ten sposób o wiele łatwiej dotrzeć do audytorium. Z reguły każda mowa powinna zawierać elementy przeszłości w powiązaniu z elementami teraźniejszości i przyszłości. Ten zabieg pozwoli w sposób płynny, ach nienachalny przedstawić plany jakie ma burmistrz w konkretnych sprawach. Na przykład przemówienie z okazji dożynek powinno opowiadać nie tylko o znoju rolnika, ale także o wdzięczności wobec tych, którzy uprawiają ziemie. Podobnie skonstruowana mowa może być jeśli mowa wypowiadana jest z okazji dnia matki, kobiet, strażaka, dnia babci i dziadka itp. Nieco inaczej trzeba podejść do okolicznościowych przemówień z okazji świat państwowych. W takich przypadkach burmistrz powinien powiązać historię z czasem obecnym, a zarazem nauczyć słuchaczy pewnych rzeczy o których nie wiedzą. Wystarczy znaleźć jakąś ciekawostkę o Konstytucji 3 Maja, jeśli właśnie takie przemówienie prezentujemy, czy o nauczycielach, gdy właśnie mówimy w Dniu Edukacji Narodowej, albo o walce o niepodległość jeśli przyszło przemawiać w Dniu Niepodległości.

Czy burmistrz może czytać z kartki?

Zdecydowanie lepiej, gdy mówi z pamięci. Nie zmienia to faktu, że nie każdy burmistrz potrafi przemawiać z głowy. Czasami lepiej czytać z kartki i powiedzieć wszystko co ma się do powiedzenia w sposób jasny i zwięzły, niżby przemówienie miało być nazbyt rozwlekłe i niespójne. Gdy mowa będzie ciekawa, to słuchacze nawet nie zwrócą uwagi, że jest ono czytane.

Przemówienie burmistrza przed wyborami i na inauguracje kadencji

Co cztery lata wszyscy, którzy chcą zostać samorządowcami lub odnowić swoją kadencję muszą często przemawiać, aby przekonać wyborców. Mowa kandydata na burmistrza powinna być konkretna, popierana faktami, a co najważniejsze musi być przekonywująca. Nie warto bowiem mówić, aby mówić. To mija się z celem, a poza tym zamiast zachęcić elektorat do głosowania może go zniechęcić. Prawda jest taka, że czasami lepiej nie otwierać ust, niż powiedzieć to, czego wyborcy nie chcieliby usłyszeć. Dlatego też lepiej wybrać odpowiedniego fachowca zaznajomionego ze sztuką pisania tekstów wyborczych niż ryzykować karierę. Przemówienie kandydata na burmistrza jest jak motyl. Musi być lekkie, piękne, a jednocześnie powinno wywołać tak zwany efekt motyla czyli poruszyć to, co wydawałoby się do tej pory, że poruszyć nie można. O kogo chodzi? O tych, którzy mieli innego faworyta na którego chcieli głosować, ale w Twoim przemówieniu usłyszeli coś, co chcieli usłyszeć. Najważniejsze jest bowiem przekonać, a nie tylko „lać wodę”. Później, gdy już kandydat zostanie burmistrzem, to może nieco bardziej puszczać wodzę fantazji. Szczególnie wówczas gdy wygłasza przemówienie inauguracyjne.

Jakie jeszcze mowy dla burmistrza możemy napisać?

Nie ma żadnych ograniczeń w tym względzie. Wystarczy, aby burmistrz powiedział z jakiej okazji ma być przemowa a my stworzymy coś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju. Świąteczna mowa burmistrza bożonarodzeniowa, które to jest przemówieniem na spotkaniu opłatkowym często dość niefortunnie zwanym spotkaniem wigilijnym, to jedna z naszych propozycji. A jeśli burmistrz został zaproszony na studniówkę, to stworzymy coś wyjątkowego, aby uczestnicy balu zapamiętali te mowę tak samo jak poloneza. W tak zwanym między czasie ułożymy burmistrzowi przemówienie noworoczne, które wprowadzi słuchaczy nie tylko w dobry humor, ale pozwoli im poczuć nadzieję na lepszy Nowy Rok. Na Dzień Edukacji Narodowej popularnie znany jako dzień nauczyciela oraz jubileusz szkoły lub innej instytucji przemowa burmistrza zostanie stworzona ze swadą i zgodnie z kanonami sztuki pisania przemówień. W ten sam sposób podchodzimy do tekstów niezbędnych burmistrzowi na zakończenie lub rozpoczęcie i burmistrza na oku szkolnego. Raz do roku niemal każdy samorządowiec pełniący stanowisko szefa miasta, gminy, czy powiatu uczestniczy w dożynkach.I w tym względzie mamy swoje doświadczenia i z wielką przyjemnością przygotujemy przemówienie dla burmistrz na dożynki. Zresztą potrafimy przelać na papier mowy na każdą okazję.

Przemówienia  okolicznościowe dla burmistrza

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję