Przemówienie weselne ojca

Ojciec weselny to jedna z tych postaci, która powinna wygłosić przemówienie. Może on wygłaszać mowę w imieniu czwórki rodziców, ale nie jest powiedziane, że tak tata córki jak i tata syna mogą powiedzieć coś od siebie osobno.

Chcesz, aby goście weselni dobrze się bawili podczas, gdy Ty będziesz przemawiał/a?


Zadzwoń lub napisz do nas i zamów przemówienie

Premówienie weselne ojca na ślubie córki lub syna

Który ojciec powinien przemawiać – córki czy syna?

Obecnie nie ma kanonu, który nakazywałby wygłosić mowę konkretnemu ojcu. Może wystąpić jeden z nich, każdy z osobna, ale najlepszym i ciekawym rozwiązaniem jest przemowa w duecie. Tekst rozpisujemy wówczas na role i kilka zdań mówi jeden tata, potem drugi i tak na przemian, aż do wyczerpania tematu. Mamy więc trzy możliwości lecz pewne jest jedno. Chociaż jeden z ojców weselnych powinien coś od siebie powiedzieć. Trzeba też pamiętać o tym, że przemówienie tatusia musi być też przemówieniem mamusi. Dlatego w miarę możliwości staramy się unikać liczby pojedynczej a używamy mnogiej. Na przykład: „Razem z mamą jesteśmy z Ciebie bardzo dumni.” „Ja i moja kochana żona witamy Cię droga Krysiu w naszej rodzinie”. I tak dalej i dalej. Jednak w niektórych fragmentach możemy przejść na liczbę pojedynczą, szczególnie wtedy, gdy ojciec coś wspomina, a nie są to również wspomnienia matki.

Co powinna zawierać mowa ojca na weselu?

W zależności od temperamentu i poczucia humoru można rozpocząć od żartu. Nie jest to co prawda zabieg konieczny, ale posłuży, by rozładować atmosferę. Następnie trzeba powitać gości i podziękować za przybycie. Zwykle czyni się to w sposób ogólny, ale możemy niektórych wyróżnić w stylu: „Szczególnie pragniemy powitać…”

Przemówienie rodziców na weselu córki lub syna

Kolejny punkt przemówienia jest emocjonalny. Warto krótko powspominać dzieciństwo syna lub córki, odnieść się do dorastania, usamodzielnienia itp. itd. Wszystko to powinno być powiedziany w sposób lekki i nie nazbyt patetyczny. Następnie w kilku zdaniach zwracamy się do pary młodych jako pary; potem do syna lub córki, by w końcu zwrócić się do zięcia lub synowej. W zależności od okoliczności kilka słów kierujemy również do rodziców strony przeciwnej. Na koniec wznosimy toast za pomyślność pary młodych i ich przyszłe wspólne życie. Musisz jednak drogi ojcze wiedzieć,
że to co napisaliśmy powyżej to jedynie szkic przemówienia czyli standardowy wzór, który nie zawsze musi być wykorzystywany. Jeśli masz swój oryginalny pomysł to nie wahaj się i wykorzystaj go.

Przemowa ojca na weselu – kiedy wygłosić?

Wyznaczenie konkretnego czasu na przemówienie po ślubie swoich dzieci, że różne wesela mają różne scenariusze. Przyjmujemy więc założenie, że impreza jest dość standardowa, typowo polska a na weselu jest dużo gości. Zanim ojciec stanie przed mikrofonem najpierw powinien ustalić z orkiestrą, didżejem lub inną osobą, która będzie prowadziła zabawę, że chce przemawiać i kiedy chce to zrobić. Jest to o tyle ważne, że przemowa powinna być zapowiedziana, aby wszyscy obecni wiedzieli, że teraz jest czas na słuchanie.

Mowa ojca na wesele ojca lub córki

Łatwiej jest powiedzieć, kiedy lepiej nie wygłaszać mowy niż ją wygłaszać, ale między tymi momentami są chwile, gdy można rozpocząć weselne powitania. Oczywiście musimy mieć pewność, że na sali są pani młoda i pan młody, świadkowie, wszyscy rodzice nowożeńców, no i goście. Jeśli któregoś z gości nie ma, to trudno. Samo sobie winien, że się gdzieś zapodział. Kiedy więc wejść z przemówieniem, a kiedy nie?

1. Po wejściu młodych i gości na salę – nie.

2. Po powitaniu przybyłych przez orkiestrę lub wodzireja i odśpiewaniu sto lat – nie.

3. Podczas pierwszego posiłku – nie.

4. Przed pierwszym tańcem panny młodej i pana młodego – tak.

5. Po pierwszym tańcu nowożeńców – tak.

6. Po pierwszym tańcu pary młodych jeśli na parkiet wyjdą również goście i grana jest więcej niż jeden utwór – nie.

7. Przed rozpoczęciem drugiej tury tańców, ale po przerwie co najmniej 15 minut – tak.

I na tym kończą się te chwile gdy ojciec powinien wstrzelić się ze swoją mową.

Przemówienie przed błogosławieństwem czy na weselu?

Jedno drugiego nie wyklucza. Krótka mowa przed ślubem poprzedzająca błogosławieństwo jest skierowana wyłącznie od rodziców do młodych. Najlepiej by było, aby obie matki i dwóch ojców powiedzieli od siebie po 4-5 zdań, a na sam koniec złożyli ślubne życzenia.

Przemówienie weselne ojca – przykład

Fragment mowy weselnej wykonanej przez ojca pana młodego na polsko-szwedzkim weselu, które miało miejsce w Niemczech.

Moi drodzy

Kiedyś, gdy w Polsce panował komunizm, a granice były pilnowane tak dokładnie, jakby za chwilę miała rozpocząć się wojna, przyjaciele przemycili naszego syna w starym volkswagenie garbusie przez niemiecką granicę, aby nasza rodzina mogła być w komplecie. Do tak zwanego wolnego świata przyjechał ukryty pod figurą Matki Boskiej. Mam wrażenie, że od tej pory Matka Boska czuwa nad nim, a najlepszym na to dowodem jest to, że spotkał Waszą córkę. Toż to niewątpliwie jest dar niebios. Nie można bowiem nazwać inaczej sytuacji, gdy dwoje ludzi z odległych miejsc Europy spotyka się i zakochuje. Sven i Katrin, Ja i moja żona serdecznie Wam dziękujemy, że przyjęliście naszego syna jak swojego. Tak i my przyjmujemy Lindę jak córkę i bardzo się cieszymy, że Wy, my oraz młoda para tworzymy nową rodzinę.

Lindo

Pamiętam, jakby to było dzisiaj, gdy zobaczyłem Cię na dworcu w Hochneukirch. Moją pierwszą myślą na Twój widok była duma z Michała, że potrafił rozkochać w sobie taką dziewczynę jak Ty. Później, im bardziej Cię poznawałem, tym bardziej przekonywałem się, że jesteś wspaniałą kobietą. Przecież, jak dobrze wiesz, los nie zawsze był dla Was łaskawy, a Ty mimo wszystko byłaś przy Michale, wspierałaś go i dawałaś to, co w życiu człowieka najważniejsze. Chciałem Ci za to podziękować, ale przecież w żadnym języku świata nie ma takiego słowa, które odpowiednio mogłoby wyrazić wdzięczność rodziców za miłość ofiarowaną ich synowi.

Przemówienia i mowy weselne

Michale

Wiem, że jesteś odważnym facetem, który lubi trudne wyzwania. Skakałeś ze spadochronem, z mostu uwiązany do liny, nawet nurkujesz z aparatem tlenowym. No, ale musisz wiedzieć, że małżeństwo jest, jak skok z mostu do głębokiej rzeki bez liny i bez butli tlenowej. Nie mam jednak wątpliwości, że przy takiej kobiecie jak Linda nigdy nie zabraknie ci tlenu.

Pisanie przemówień na wesele

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję