Przemówienie świadka na weselu – przykłady

Chcesz, aby goście weselni dobrze się bawili podczas, gdy Ty będziesz przemawiał/a?


Zadzwoń lub napisz do nas i zamów przemówienie

Świadek i świadkowa na weselu, to ktoś więcej niż tylko gość. Ich rola nie kończy się na przyglądaniu jak państwo młodzi składają sobie przysięgę. Oni reprezentują pana młodego i pannę młodą.

przemówienie świadka lub świadkowej na weselu

Nie bez powodu świadek nazywany jest również „starszym” a świadkowa „starszą”. Bo choć w rzeczywistości mogą być młodsi od „młodych”, to jednak spoczywa na nich pewnego rodzaju odpowiedzialność. Przejdźmy jednak przemówienia weselnego świadka.

Czy przemówienie świadka na weselu jest konieczne?

W Polsce nie ma utrwalonej tradycji, że świadkowie wygłaszają mowę weselną. Zwyczaj ten przyszedł do naszego kraju całkiem niedawno. Trzeba jednak zauważyć, że taka przemowa weselna świadka jest bardzo miłym akcentem. Podkreśla rolę „starszego”, a poza tym po wygłoszeniu ciekawego, śmiesznego, a może wzruszającego przemówienia, wszyscy będą wiedzieli, kim jest świadek.

„Starszy” czy „starsza”?

Podczas wesela może dojść do pewnego rodzaju nieporozumienia, gdy oboje świadkowie będą chcieli przemawiać. Byłoby w złym tonie, gdyby jednej ze stron odmówić tego przywileju. I chociaż zwykle to świadek mówi przemówienie na weselu, to jednak jest rozwiązanie tego problemu. Taką przemowę można przygotować rozpisaną na role. Dwa, trzy zdania mówi on, a następne dwa trzy zdania mówi ona. Jeszcze ciekawszy efekt przyniesie forma wierszowana. Bez względu na to czy jest to proza czy weselna poezja rezultat może okazać się piorunujący i zdecydowanie lepszy niż przemówienie świadka wygłaszane w pojedynkę.

Jak napisać? mowę ślubną dla świadka lub świadkowej

Istnieje kilka recept dotyczących weselnej mowy wygłaszanej przez świadków. Zaczynamy od powitania gości, dziękując im w imieniu państwa młodych za przybycie. Następnie należy opowiedzieć o relacjach jakie wiążą świadka z małżonkami. Można tu przypomnieć w jaki sposób się poznali, a jeśli jest to rodzina, to podkreślić, że nie tylko rodzina, ale wiąże was także przyjaźń. Warto poszukać ciekawego cytatu jakiejś ogólnie znanej osoby i odnieść się nim do świeżo poślubionych. Ciekawym wątkiem jest przytoczenie jednej lub dwóch historii z waszego wspólnego życia. Najlepiej, gdy te historie będą nieco śmieszne, albo mrożące krew w żyłach. Kolejnym tematem, który można użyć podczas przemówienia weselnego świadka jest moment, kiedy dowiedział się, że jak poznał lub poznała ją lub jego. Jak się zachowywali, jak się ze sią nie mogli rozstać itp. Wszystko to należy ładnie spleść w całość, okrasić humorem i prawie gotowe. Na samym końcu konieczne są życzenia zakończone toastem. Tutaj też warto wpleść jakiś ciekawy cytat.

Jak nie pisać przemówienia na wesele?

Największym błędem weselnego świadka jest wygłaszanie przemówienia, które zostało znalezione w Internecie. Wyobraźcie sobie, że zaczynacie przemawiać, a tu w pewnej chwili ktoś mówi, że już słyszał te słowa. Mało prawdopodobne? Otóż nie. To wielokrotnie się zdarzało. Druga sprawa. Przykładowe przemówienia świadka na weselu, które można znaleźć w sieci internetowej są „suche” i ogólnikowe. Nie mogą nieść z sobą emocji, bo nie odnoszą się do konkretnych osób. Przemówienie bez emocji są jak nieposolone ziemniaki.

Jak się przygotować przed wygłoszeniem przemówienia?

Zakładając, że mowa jest już gotowa, napisana i sprawdzona, wówczas stań przed lustrem i czytaj to co masz napisane co najmniej trzydzieści razy. W dniu ślubu zrób to samo. Możesz czytać kilka razy, ale bezwzględnie trzeba to zrobić. Jeśli tego nie uczynisz może się okazać, że na weselu będziesz się zacinał, jąkał i zamiast wzbudzić zachwyt, skompromitujesz się. I jeszcze jedno – trema. Pozbędziesz się jej, jeśli z cała mocą będzie wierzył w to co mówisz.

dedykacje muzyczne jako podziękowanie dla rodziców

Kiedy wygłosić przemówienie weselne świadka?

Nie wolno zapominać, że podczas przyjęcia najważniejsi są państwo młodzi. Nie możemy im tego odbierać i dlatego trzeba odczekać tyle czasu ile jest to niezbędne. Załóżmy więc następująca kolejność zdarzeń: przyjazd państwa młodych, powitanie i toast, życzenia od poszczególnych gości, zasiadanie za stołem, posiłek, pierwszy taniec nowożeńców, tańce gości, powrót do stołów, kilka minut na odpoczynek i można rozpocząć przemówienie weselne świadka. Warto wcześniej poinformować o swoich planach orkiestrę lub inną osobę prowadzącą zabawę, aby wcześniej niż ty rozpoczniesz mowę na weselu nie zaczęli grać i zapraszać na parkiet.

Mowa weselna świadka na weselu – przykłady

Coraz częściej na podczas polskich wesel mowa świadka staje się integralną częścią uroczystości. Poniżej przedstawiamy przykłady takich przemówień.

Mowa weselna świadka na polskim weselu w Stanach Zjednoczonych (fragment) – przykład

Nie wiem czy wiecie, ale młodzi poznali się w szkole średniej. Paweł już wtedy wiedział, że najkrótsza droga do serca dziewczyny wiedzie przez serce jej matki. No i zamiast do szkoły szedł sobie do teściowej na kawę i ploteczki. Cwaniaczek! Przynosił czekoladki, cukiereczki, bajerował i tak wybajerował, że mama Justynki nie bała się jej samej puścić do Ameryki. Mówię o tym dlatego, gdyż jest to dowód na to, że Paweł jest stuprocentowym facetem . Bo tylko prawdziwy mężczyzna o wielkim sercu potrafi kochać cztery kobiety na raz: matkę, żonę, córkę (tę w planach) i… teściową.
Ale wracając do czekoladek. Nie znam takiej drugiej pary jak Justyna i Paweł. Bywa, że się pokłócą, potem się nie odzywają do siebie, ale gdy przychodzi co do czego, to nie potrafią bez siebie żyć. Ściskają się, obcałowują, miziają i wtedy jest przy nich tak słodko, że po pobycie w ich towarzystwie szukam w Internecie skutecznych diet odchudzających.

Mowa weselna świadkowej wykonana podczas wesela w Kanadzie (fragment) – przykład

pisanie przemówień na wesela

Być może nie wszyscy wiecie, ale pani młoda, powszechnie znana jako Laska, jest moją siostrą. Nie! Jest więcej niż siostrą. Może nie płynie w nas ta sama krew, ale mamy te same wspomnienia. Imprezy, szaleństwa, podróże, o których nie wiedzieli nasi rodzice. No i przejażdżka policyjnym radiowozem. Chciałyśmy być wtedy takie cwane i żeby policjanci nas nie zrozumieli, rozmawiałyśmy po polsku. Okazało się, że policjant był Polakiem.

Laska. Siostro moja. Jakie my byłyśmy szalone! Kocham Cię i dziękuję Bogu, że kilkanaście lat temu spotkałam Cię na swojej drodze. Dzisiaj jestem szczęśliwa podwójnie. Po pierwsze, że wychodzisz za mąż, a po drugie, że Twoim mężem jest taki facet jak Piotrunia.

Przemówienie świadkowej – przykład (fragment). Mowę wygłaszała siostra panny młodej, starsza od nie o ponad 10 lat.

Jak wiecie Ola i Przemek są kucharzami. A co robi kucharz, gdy czuje się zagrożony? Kucharz wzywa posiłki! No i wezwali mnie, abym powiedziała kilka słów, bo sami odczuwają wielką tremę.

Kiedyś, gdy Ola miała może 4 lata, jechałam z nią taksówką, którą prowadził mój znajomy. Dawno się nie widzieliśmy i dziwił się, że mam taką dużą córkę. Oczywiście zaprzeczyłam, a ona wysiadając zwróciła się do mnie słowem: „mamusiu”. Dzisiaj byłam świadkiem na jej ślubie i zapewne jest to chyba jedyny przypadek na świecie, aby mamusia była świadkiem.

Przemówienie świadka na weselu – przykład (fragment). Mowę wygłaszał przyjaciel pana młodego, który jest już żonaty.

Muszę wam powiedzieć, że Iza przez Marcina płakała. Tak, tak, on potrafi ją doprowadzić do łez. Byliśmy wtedy razem z moją żoną i obecnymi nowożeńcami na urlopie. Rozstaliśmy się późną nocą i położyli spać. Nagle Iza wali w nasze drzwi i ryczy tak, że słowa nie może wypowiedzieć. „Rany Boskie co się stało!” – pytamy się przerażeni. A ona: „bo Marcin… bo Marcin… bo Marcin… oświadczył mi się…” – i dalej ryczy. Powiem wam szczerze, że jakby Marcin oświadczył się mnie, też bym był w rozpaczy.

Mowa świadkowej na weselu – przykład (fragment). Przedstawiona na uroczystości zaślubin polskiej pary w Kanadzie.

Z Agą nie lubiłyśmy i to bardzo szczerze. Ja muzyk, ona plastyczka i wydawało się, że nadajemy na zupełnie innych falach. Jednak Aga jest dziewczyną, której nie da się nie lubić na dłuższą metę. Ona ma w sobie coś takiego, co wcześniej czy później chwyta za serce. Co tam ja! Najdobitniej przekonał się o tym Chris. Nie wiem czy nie zdradzę tu jakiejś tajemnicy, ale ta historia najlepiej ilustruje miłość Chrisa do Agi.

Otóż Chris, jako księgowy jest perfekcjonistą jeśli chodzi o wydatki. Planuje je z dużym wyprzedzeniem. Zanim poznał Agę miał określony budżet na wszelkiego rodzaju koszty związane z dziewczynami, randkami, prezentami. Trzymał się tego kurczowo i nie pozwalał sobie, by ten budżet przekroczyć. Gdy na jego drodze stanęła Aga on po prostu oszalał! Roczny budżet został wydany w miesiąc. Rozumiem, ze stanął przed dylematem. Albo przez 11 miesięcy nie spotykać się z żadną dziewczyną, albo się ożenić z Agą, aby rubryka „randki” została zlikwidowana. Jak widzicie wybrał to drugie i sporządził budżet na najbliższe 5 lat i to z uwzględnieniem inflacji. Ale, dlaczego tylko na pięć. Musisz to poprawić! Na 50 lat!!!

Przemowa świadka – przykład (fragment). Przemówienie mówił brat pana młodego i przyjaciel panny młodej.

Gdy trzynaście lat temu Piotrek spotkał Magdę, to chodził jak oszalały i ciągle powtarzał: „ Jakie ona ma piękne oczy! Jaka ona jest cała piękna” i tak w kółko, aż do znudzenia. Chciałem, aby mi ją opisał. Wtedy powiedział krótko: Magda wygląda jak Mag Ryan.” Z tego zakochania chyba mu się wzrok pogorszył. Jaka Mag Ryan? Przecież Magda jest piękniejsza, zgrabniejsza, seksowniejsza…

Magdo! Ja wiem, że jesteście dla siebie stworzeni. Nie mniej jednak wszyscy są Ci wdzięczni, że wzięłaś Piotrka za męża. Martwiliśmy się, że ten najmłodszy zostanie starym kawalerem. Widzisz jak cała rodzina robi takie pełne ulgi westchnienia? Gdyby nie Ty, to jeszcze po czterdziestce mówiliby do niego Bąbel. Może nie wszyscy wiecie, ale Piotrek, jako ten najmłodszy w rodzinie tak właśnie był nazywany – Bąbel. Do dziś, niektórzy tak się do niego zwracają. Ale od tej chwili, Piotr, jako przykładny mąż nie może być już tak nazywany. No, może tylko Magda może powiedzieć: „Ty mój kochany Bąbelku”, a inni co najwyżej Panie Bąbel! Piotrusiu, będę tego pilnował!

przemówienia weselne i inne okolicznościowe

Pisanie przemówień okolicznościowych na każdą okazję